Home > Prize Winners

 

Individual Events

 

Classical Dance Single
3rd Grade & Below
1st - Navika Shankar [18184]
2nd - Sadhana Thilak [16967]
3rd - Anjana Mathew [18264]
Honorable Mention - Ananya Kallat [18403]
Honorable Mention - Malavya Adiyodi [18407]
4th - 6th Grade
1st - Aditi Katragunta [28360]
2nd - Dhrithi Obla [28123]
3rd - Ashwathi Menon [28239]
Honorable Mention - Mythili Menon [25941]
Honorable Mention - Rachael Thyparambil [28143]
Honorable Mention - Kyra Kishore [27096]
7th - 10th Grade
1st - RITHIKA ASHOK [38233]
2nd - Vishwapriya Baskar [35944]
3rd - Vaishnavi Nair [38277]
Honorable Mention - Parnika Venna [35940]
Honorable Mention - Shruti Chennamaraja [35958]
Honorable Mention - Mihika Panicker [37006]
Folk Dance Single
3rd Grade & Below
1st - Rohini Raghu [17035]
2nd - Joanna Jacob [17011]
3rd - Rishika Nambiar [18178]
4th - 6th Grade
1st - Nandha Menon [26992]
2nd - Ashwathi Menon [28239]
3rd - Sriya Nair [28297]
3rd - Mythili Menon [25941]
Honorable Mention - Aathira Shahi [25949]
Honorable Mention - Isabelle Thomas [27015]
7th - 10th Grade
1st - Mihika Panicker [37006]
2nd - Malini Raghu [37034]
3rd - Angelina Cherian [38159]
Honorable Mention - Aiswarya Suriaprakash [37134]
Honorable Mention - Marshall Nambiar [35965]
Little Prince/Princess
3rd Grade & Below
1st - Svana Kumar (F) [06982]
1st - Akhil Menon (M) [08241]
2nd - Kenny Palathingal (M) [08215]
2nd - Amelia Joe (F) [08170]
3rd - Nathan Abraham (M) [07022]
3rd - Nandini Vellanoore (F) [07050]
Honorable Mention - Simona Ghosh (F) [08155]
Honorable Mention - Aakash Bharadwaj (M) [06979]
Honorable Mention - Sohum Nigam (M) [08138]
Honorable Mention - Sarah Kuruvilla (F) [05953]
Honorable Mention - Anay KRISHNAN (M) [08296]
Instrumental Music (String)
3rd Grade & Below
1st - Arion Koshy [18348]
2nd - Vivian Raj [17126]
3rd - Adithi Menon [18209]
Honorable Mention - Ryan Warrior [18172]
Honorable Mention - Amrita Valappil [18200]
4th - 6th Grade
1st - Adithya Kidambi [28130]
2nd - Justin Jose [28152]
3rd - Dev Natarajan [28262]
Honorable Mention - Akash Therambil Pradeep [25948]
Honorable Mention - Ramya Shankar [27089]
7th - 10th Grade
1st - shreya phadke [38388]
2nd - Erin Cherian [37111]
3rd - anushka phadke [38387]
Honorable Mention - Alan Saji [37073]
Honorable Mention - Ryan Eldho [38219]
Instrumental Music (Wind)
3rd Grade & Below
1st - Anna Kuruvilla [15952]
2nd - Joanna Jacob [17011]
3rd - Emma Puthenkalam [08359]
Honorable Mention - Ananya Nanduri [18366]
4th - 6th Grade
1st - Sherlyn Philip [28207]
2nd - Jaiden Puthenkalam [28358]
3rd - Smita Lokeshwaran [28288]
Honorable Mention - Johan Cheriyan [27026]
Honorable Mention - Tina Jose [28150]
7th - 10th Grade
1st - Chris Jose [38154]
2nd - Ollivya Philip [38205]
3rd - Neha Sanooj [36966]
Honorable Mention - Naveen Menon [37112]
Honorable Mention - Akash Agarwal [38380]
Honorable Mention - Aiswarya Anil [36974]
Public Speaking Malayalam
3rd Grade & Below
1st - Alisha Jose [15955]
2nd - Esa Joseph [18135]
3rd - Georgy Mattamana [18289]
Honorable Mention - Saayuj Nair [17072]
4th - 6th Grade
1st - Catherine Tenny [28180]
2nd - Janita Cheriyan [27027]
3rd - Devika Manu [27067]
Honorable Mention - Serin Palathingal [28214]
Honorable Mention - Ashwathi Menon [28239]
Honorable Mention - Alina Jose [25954]
7th - 10th Grade
1st - Grace Mattamana [38290]
2nd - Chris Jose [38154]
3rd - Poornima Tomy [37103]
Honorable Mention - Shriya Rejeesh [37080]
Adults (11th Grade and above)
1st - Sunu Baiju [48341]
2nd - Thomas Jose [47102]
3rd - Joby Sebastian [48364]
Honorable Mention - Manoj Sreenilayam [48383]
Honorable Mention - Narayanan Valappil [48419]
Poetry Recitation English
3rd Grade & Below
1st - Georgy Mattamana [18289]
2nd - Anna Kuruvilla [15952]
3rd - Joanna Jacob [17011]
Honorable Mention - Simona Ghosh [08155]
Honorable Mention - Esa Joseph [18135]
4th - 6th Grade
1st - Tarini Agarwal [28275]
2nd - Smita Lokeshwaran [28288]
3rd - Janita Cheriyan [27027]
Honorable Mention - Catherine Tenny [28180]
Honorable Mention - Ashwathi Menon [28239]
7th - 10th Grade
1st - Parvathy Nair [37100]
2nd - Grace Mattamana [38290]
3rd - Angelina Cherian [38159]
Honorable Mention - Hirschel Nambiar [37055]
Honorable Mention - Alan Saji [37073]
Mathemagician
7th - 10th Grade
1st - Teresa Thoundayil [37056]
2nd - Marshall Nambiar [35965]
3rd - Hirschel Nambiar [37055]
3rd - Alice Varughese [37051]
Honorable Mention - Siddharth Premjith [38237]
Honorable Mention - Alby Alex [38192]
Honorable Mention - Angelina Cherian [38159]
Just Color
3rd Grade & Below
1st - Amelia Joe [08170]
2nd - Simona Ghosh [08155]
3rd - Jahnavi Menon [07107]
Honorable Mention - Avangelina Joan [08409]
Honorable Mention - Nandini Vellanoore [07050]
Essay Writing English
3rd Grade & Below
1st - Zaheen Ahmed [15938]
2nd - Alisha Jose [15955]
3rd - KRITI SRIRAM [18368]
Honorable Mention - Sam Easaw [17029]
Honorable Mention - Joanne Augustine [16965]
4th - 6th Grade
1st - Angel Pavu [27037]
2nd - Alina Jose [25954]
3rd - Eva Joseph [28134]
Honorable Mention - YASHICA YOGESHWAR [27142]
Honorable Mention - Melissa Thomas [27002]
Honorable Mention - Catherine Tenny [28180]
7th - 10th Grade
1st - Ryan Eldho [38219]
2nd - Chris Jose [38154]
3rd - Pranav Nair [38291]
Honorable Mention - Angelina Cherian [38159]
Honorable Mention - Alice Varughese [37051]
Story Writing English
3rd Grade & Below
1st - Alisha Jose [15955]
2nd - jeslyn Joyal [18430]
3rd - Yeshash Sree Chinta [18255]
Honorable Mention - Anjana Mathew [18264]
Honorable Mention - KRITI SRIRAM [18368]
4th - 6th Grade
1st - Abigail Jerald [28406]
2nd - Angel Pavu [27037]
3rd - Eva Joseph [28134]
Honorable Mention - Rachael Thyparambil [28143]
Honorable Mention - Naina Nambiar [26993]
7th - 10th Grade
1st - Aiswarya Anil [36974]
2nd - Esha Manoj [38194]
3rd - Afrah Hanan Nirar [38114]
Honorable Mention - Nayana Painumkal [37091]
Honorable Mention - Siddharth Premjith [38237]
Honorable Mention - Anina Jojo [35942]
Cinematic Dance Single
3rd Grade & Below
1st - Rohini Raghu [17035]
2nd - Aarav Chawla [15961]
3rd - Devki Pullanchodan [18369]
Honorable Mention - Georgy Mattamana [18289]
Honorable Mention - Nalynie Dat [15963]
4th - 6th Grade
1st - Ashwathi Menon [28239]
2nd - Sriya Nair [28297]
3rd - Isabelle Thomas [27015]
Honorable Mention - Aathira Shahi [25949]
Honorable Mention - Mythili Menon [25941]
Honorable Mention - Aditi Katragunta [28360]
7th - 10th Grade
1st - Mihika Panicker [37006]
2nd - Jessica Cyriac [38128]
3rd - Vaishnavi Nair [38277]
Honorable Mention - Marshall Nambiar [35965]
Honorable Mention - Parvathy Nair [37100]
Fancy Dress - Cat 0
3rd Grade & Below
1st - Akhil Menon [08241]
2nd - Nandita Shaju [08346]
3rd - Svana Kumar [06982]
Honorable Mention - Simona Ghosh [08155]
Honorable Mention - AADITYA PUSULURY [07058]
Fancy Dress
3rd Grade & Below
1st - Georgy Mattamana [18289]
2nd - kevin michael [18326]
3rd - Devki Pullanchodan [18369]
3rd - Esa Joseph [18135]
Honorable Mention - Nivedita Krishnan [18353]
Honorable Mention - Eva Mathew [18248]
4th - 6th Grade
1st - Gauri Vellanoore [27049]
2nd - Serin Palathingal [28214]
Poetry Recitation Malayalam
3rd Grade & Below
1st - Saanvi Prakash [15959]
2nd - Rohini Raghu [17035]
3rd - Devki Pullanchodan [18369]
Honorable Mention - Eva Mathew [18248]
Honorable Mention - Aaradhya Menon [012465]
4th - 6th Grade
1st - Tessa Joseph [26985]
2nd - Catherine Tenny [28180]
3rd - Ashwathi Menon [28239]
Honorable Mention - Alina Jose [25954]
Honorable Mention - Devika Manu [27067]
7th - 10th Grade
1st - Poornima Tomy [37103]
2nd - Shriya Rejeesh [37080]
3rd - Malini Raghu [37034]
Honorable Mention - Parvathi Pullanchodan [38370]
Adults (11th Grade and above)
1st - Merlin Thomas [45927]
2nd - Archana Nair [412458]
3rd - Parvathy Praveen [411451]
Honorable Mention - Ayswarya Renjith [411477]
Honorable Mention - Sulekha Sajeev [412461]
Honorable Mention - Dhanya Arun [412484]
Cinematic Music
3rd Grade & Below
1st - Rohan KRISHNAN [18293]
2nd - Eva Mathew [18248]
2nd - Teena Joseph [16986]
3rd - Abi Valliappan [17092]
Honorable Mention - Saanvi Prakash [15959]
Honorable Mention - Naren Nair [15964]
Honorable Mention - Divya Reddy [15929]
4th - 6th Grade
1st - Tessa Joseph [26985]
2nd - Harini Ramanathan [27079]
3rd - Riya Jacob [29432]
Honorable Mention - Dhira Vadlamudi [212482]
Honorable Mention - Isabelle Thomas [27015]
Honorable Mention - Aditi Namputhiripad [27140]
7th - 10th Grade
1st - Elizabeth Ipe [38190]
2nd - Varada Arya [35933]
3rd - Shivani Viswanathan [38335]
Honorable Mention - Shriya Rejeesh [37080]
Honorable Mention - Poornima Tomy [37103]
Adults (11th Grade and above)
1st - Krithika Ramanathan [48425]
2nd - Somedutta Biswas [48272]
3rd - Merlin Thomas [45927]
3rd - STANLEY JOHN [47039]
Honorable Mention - kutty menon [48267]
Honorable Mention - Dinesh Menon [47113]
Carnatic Music
3rd Grade & Below
1st - Godha Aravindan [17013]
2nd - Divya Reddy [15929]
3rd - swetha vasabhaktula [110449]
Honorable Mention - Raaga Sathvika Karri [112464]
Honorable Mention - Rishika Nambiar [18178]
4th - 6th Grade
1st - Suraj Arvind [28232]
2nd - Sankrith Ramani [26991]
3rd - SIDDHARTH SRIDHAR [26968]
Honorable Mention - Dhira Vadlamudi [212482]
Honorable Mention - Harini Ramanathan [27079]
7th - 10th Grade
1st - Divyaveda Vadlamudi [312481]
2nd - Vilasini Gopal [312505]
3rd - Devika Elakara [311448]
Honorable Mention - Elizabeth Ipe [38190]
Honorable Mention - Keertana Iyengar [37077]
Spelling Bee (Finals)
3rd Grade & Below
1st - Nathan Eldho [18217]
2nd - Sam Easaw [17029]
3rd - Ahalya Srambical [18376]
4th - 6th Grade
1st - Mythili Menon [25941]
2nd - Rayhaan Haries [28342]
3rd - Abigail Jerald [28406]
7th - 10th Grade
1st - Siddharth Premjith [38237]
2nd - Ziyan Ahmed [35937]
3rd - Chris Jose [38154]
Public speaking English
3rd Grade & Below
1st - Joanne Augustine [16965]
2nd - Esa Joseph [18135]
2nd - Georgy Mattamana [18289]
3rd - Zaheen Ahmed [15938]
Honorable Mention - Niranjan Nair [17101]
Honorable Mention - Joanna Jacob [17011]
4th - 6th Grade
1st - Ryan Augustine [26964]
2nd - Tessa Joseph [26985]
3rd - Janita Cheriyan [27027]
Honorable Mention - Sherlyn Philip [28207]
Honorable Mention - Eva Joseph [28134]
7th - 10th Grade
1st - Hirschel Nambiar [37055]
2nd - Marshall Nambiar [35965]
3rd - Grace Mattamana [38290]
Honorable Mention - Parvathy Nair [37100]
Honorable Mention - Alan Saji [37073]
Let’s be CrafTee
3rd Grade & Below
1st - Simona Ghosh [08155]
2nd - Ashlyn Saji [17074]
3rd - Devika Thampi [17122]
Honorable Mention - Alisha Jose [15955]
Honorable Mention - sneha vasabhaktula [110450]
4th - 6th Grade
1st - Smita Lokeshwaran [28288]
2nd - Ayra Ayaan Nirar [28115]
3rd - Sriya Nair [28297]
Honorable Mention - Avyukta Davu [27109]
Honorable Mention - Anjali Thomas [27114]
Painting Water Color
3rd Grade & Below
1st - Ajrin Nawaz [17016]
2nd - Adithi Menon [18209]
2nd - swetha vasabhaktula [110449]
2nd - Veda Panamana [15934]
3rd - Joanna Jacob [17011]
Honorable Mention - Niranjan Nair [17101]
Honorable Mention - Devika Thampi [17122]
4th - 6th Grade
1st - Sherlyn Philip [28207]
2nd - YASHICA YOGESHWAR [27142]
3rd - Ashwathi Menon [28239]
Honorable Mention - Ananyaa Ramaswamy [27004]
Honorable Mention - Avyukta Davu [27109]
7th - 10th Grade
1st - Marshall Nambiar [35965]
2nd - Parvathy Nair [37100]
3rd - Aiswarya Anil [36974]
Honorable Mention - Hirschel Nambiar [37055]
Honorable Mention - Ollivya Philip [38205]
Adults (11th Grade and above)
1st - Madhusoodana Nambiar [48245]
2nd - Madhulika Ghosh [48371]
3rd - Kala Shahi [412515]
Poetry Writing English
3rd Grade & Below
1st - jeslyn Joyal [18430]
2nd - Alisha Jose [15955]
3rd - Rohan KRISHNAN [18293]
Honorable Mention - Gauri Bhadriraju [17118]
Honorable Mention - Anna Kuruvilla [15952]
4th - 6th Grade
1st - Naina Nambiar [26993]
2nd - Alina Jose [25954]
3rd - Deepak Menon [28246]
Honorable Mention - Tessa Joseph [26985]
Honorable Mention - Aathira Shahi [25949]
7th - 10th Grade
1st - Aiswarya Anil [36974]
2nd - Esha Manoj [38194]
3rd - Suveena Sreenilayam [36988]
3rd - Parvathy Nair [37100]
Honorable Mention - Anirudh Rajesh [38201]
Honorable Mention - Ryan Eldho [38219]
Pencil Sketching
3rd Grade & Below
1st - Tarun Alex [18151]
2nd - Raaga Sathvika Karri [112464]
3rd - Eric Joseph [18196]
Honorable Mention - jeslyn Joyal [18430]
Honorable Mention - Ajrin Nawaz [17016]
4th - 6th Grade
1st - YASHICA YOGESHWAR [27142]
2nd - Adithya Nair [28145]
3rd - Ananyaa Ramaswamy [27004]
Honorable Mention - Norah Thomas [27053]
Honorable Mention - Avyukta Davu [27109]
Honorable Mention - Gauri Vellanoore [27049]
7th - 10th Grade
1st - Parvathy Nair [37100]
2nd - Devika Elakara [311448]
3rd - Anouk Pillai [37125]
Honorable Mention - Hirschel Nambiar [37055]
Honorable Mention - Afrah Hanan Nirar [38114]
Adults (11th Grade and above)
1st - Madhusoodana Nambiar [48245]
2nd - Kala Shahi [412515]
3rd - Sangeetha Menon [48412]
Honorable Mention - Somedutta Biswas [48272]

 

Group Events

 

The Great Debate Competition (Group)
3rd Grade & Below
1st - Zainu n Sayuj [D14244]

Zaheen Ahmed, Saayuj Nair
2nd - Rithika and Vibha [D16280]

Vibha Sangam, Rithika Krishna
3rd - Rishabh and Devki [D16278]

Rishabh Nambiar, Devki Pullanchodan
4th - 6th Grade
1st - KoolKIDZ [D24248]

Naina Nambiar, Melissa Thomas
2nd - Tessa & Sona [D26254]

Tessa Joseph, Sona Tomy
3rd - Pranav and Deepak [D26279]

Deepak Menon, Pranav Nair
7th - 10th Grade
1st - Suveena and Aiswarya [D36277]

Suveena Sreenilayam, Aiswarya Suriaprakash
2nd - Angelina and Ashlynn [D36285]

Angelina Cherian, Ashlynn Cherian
3rd - Grace & Ryan [D34242]

Ryan Eldho, Grace Mattamana
Scienstein (Group)
7th - 10th Grade
1st - Sigma [S36348]

Kiran Pillai, Hirschel Nambiar
2nd - HEARTY [S36325]

Atul Thomas, Riya Roy, Dave Jose, melwin mathew
3rd - Team Eureka [S36345]

Marshall Nambiar, Kiran Manoj
App Champ (Group)
Adults (11th Grade and above)
1st - Connnexone [A36304]

Hirschel Nambiar, Madhusoodana Nambiar
2nd - SportsAID [A36305]

Marshall Nambiar, Madhusoodana Nambiar
3rd - Hema and Sanjit [A46333]

Sanjit Thangarasu, Hema Ponnuvel
What's Cooking (Group)
Adults (11th Grade and above)
1st - CookingGroupManjusha [W46334]

Manjusha Gireesh, Jayashri Ravishankar
2nd - Rasoi [W43218]

Mimi Gopinath, Joe Kelat
3rd - THE EPICUREANS [W46386]

Aiswarya Suriaprakash, Madhulika Ghosh
Classical Dance (Group)
3rd Grade & Below
1st - Shakthi - Sub Junior [C13214]

Sanika Chakkamadathil, Sahasra Regoti, Sahasra Regoti, Himani Shah, Pavithra Saravanan, Tanvi Modugala, Nikita Oruganti, Harini Thyagarajan, Shivani Thyagarajan, Sahasra Batta, Shreya Dinesh, Mishty Patel
4th - 6th Grade
1st - Shakthi - Junior [C23207]

Sitara Chakkamadathil, Dhrithi Obla, Dhrithi Obla, SHRUTHY SIVAM, Sruthi Pillai, Dia Dileesh, Archisha Saxena, Niti Rao, Naira Abraham, Isabel George, Saranya Dhilipkannah
2nd - Natesha Kowthwam [C26379]

Aparna Ramanathan, Navika Shankar, Anjana Mathew, Rithika Ramkumar, Srishti Sanjeevkumar, Anupama Nair
7th - 10th Grade
1st - Kalavaridhi Group [C33206]

Mihika Panicker, Tanvi Bhat, Keertana Iyengar, Vibha Vijay, Vismaya Vasanth, Vaidehi Cheruppoyilam, Aadya Nair, Ishika Girish
2nd - Thillana [C36359]

Jessica Cyriac, Vaishnavi Nair, Aditi Katragunta, sashita subburaj, Avani Gheewala, Pranavaa Elangovan, Sruthy Shivam, Siri Rao
3rd - Adum Chidambaram [C36276]

Marshall Nambiar, Hirschel Nambiar, Sanjana Chokkaku, Neha Krishnamoorthi, Arthi Ramkumar, Krithi Suresh
Cinematic Dance (Group)
3rd Grade & Below
1st - Ninakshi Junior [G16339]

Aarav Chawla, Katelyn Joseph, Eden Varghese, Saanvi Kodali, Sana Wadhawan, Tulsi Granados, Mitra Sainathuni, Krishna Gunasekaran, Nalynie Dat, Manas Nagelia, Laura Mathew, Nathan Eldho, Anne George, Victoria Dat
2nd - B-A-N-D-I-T-S [G12203]

Aeshan Somarajan, Arnav Kondamadugu, Hansel Suthar, Aakash Bharadwaj, Devsidhu Bodipudi, Yashbir Pabla, Pranav Aravindan, Saayuj Nair
4th - 6th Grade
1st - Rhythm Angels [G23235]

Sitara Chakkamadathil, Dhrithi Obla, Dhrithi Obla, Aditi Katragunta, SHRUTHY SIVAM, Rithika Ramkumar, Mehek Bajaj, Sruthi Pillai, Dia Dileesh, Archisha Saxena, Niti Rao, Manvika Mamidala, Naira Abraham
2nd - Jasmine Flowers [G16326]

Aathira Shahi, Naina Nambiar, Rohini Raghu, savita Nair, Anamika Nair, savita Nair, Rishika Nambiar, Amrita Valappil, Adithi Menon, Serin Palathingal, sariah stephen
3rd - Team Vibgyor [G23212]

Anagha Namboodiri, Devika Manu, Nathania Abraham, Shiva Menon, Hima Shelley, Anjali Thomas, Gauri Bhadriraju, Abigail Nettikadan
7th - 10th Grade
1st - Swasthi [G32205]

Amrita Jilla, Shriya Rejeesh, Upaasna Yadav, Aleysha Varghese, Lalitha Kasi, Parvathy Nair, Poornima Tomy, Arunima Arun
2nd - Narthakis [G23237]

Mythili Menon, Malini Raghu, Helen Jacob, nandita iyengar, Uma Manikoth, Sita Nair, Ashwathi Menon, Phani Kuppa, Mytreyi Nair, Minakshi Nair, Sriya Nair
2nd - mayuras [G32202]

Mihika Panicker, Isabelle Thomas, Sara Shibu, mesha shajahan, Karen Boby, VENASSA JIJO, nandhini jey, Gauri Vellanoore, Gopika Suresh
3rd - Anu Arts Academy (Cinematic) [G26351]

Janita Cheriyan, Tina Jose, Sneha Nandakumar, Nivetha Mohan, Smita Lokeshwaran, Smrithi Ramesh, Nithila NEETHI DEVAN, MRITTHIKA MADHAN
Adults (11th Grade and above)
1st - Arya Senior MD Troupe [G44247]

Marshall Nambiar, Hirschel Nambiar, Vyshnav Kandamath, DIYA JINDAL, ISHA SAHAI, TEEYA SHARMA, RIYA MALHOTRA, ANIKA PESHWA, PARNIKA MURTY, RITHIKA KRISHNAMOORTHY, AKASH PRASAD, AKASH AGARWAL, PULKITH MURTY, DEVI ATIT, ESHA SATAM, ISHANI TEWARI
2nd - Smisha's Fusion Dance Academy [G46315]

Ishika Girish, Vismita Uppalli, Antra Shah, Shreya Damidi, Jayathi Maram, Cherie Shah, Rishika Sureneni, Mihika Rao, Rithika Changal, Anjali Mehta
3rd - chamcham [G33230]

Jessica Cyriac, Neha Krishnamoorthi, meghna chandrasekaran, Iniyaal Raguraj, Nethmi Weerasinghe, Nadia Nazar, Riya Rami, Sneha Henry, veena jith
Dubsmash (Group)
1st - Sidhaarth Raghunath [B16297]

Sidhaarth Raghunath
2nd - Z-LaL VaSaN BoYZ [B16264]

Ziyan Ahmed, Zaheen Ahmed
3rd - DivyaShakthi [B46288]

Madhusoodana Nambiar, Marshall Nambiar, Hirschel Nambiar
The Reel Deal
Best Cinematography Vijil bose (illa) - Team Noopuram
Best Editing Mimi Gopinath (Welcome to America) - Team M&M Creations
Best Story Sid Gopakumar (Voices) - Team GOP GANG
Best Director Saju kumar (illa) - Team Noopuram
Best Actress Sindhu nair (Welcome to America) - Team M&M Creations
Best Actor Sid Gopakumar (Voices) - Team GOP GANG
Best Movie illa - Team Noopuram

Day 1 (Saturday, April 08, 2017)
Venue: Thomas W. Pyle Middle School, MD

  • Classical Dance Single
  • Essay Writing English
  • Folk Dance Single
  • Instrumental Music (String)
  • Instrumental Music (Wind)
  • Just Color
  • Little Prince/Princess
  • Mathemagician
  • Poetry Recitation English
  • Public Speaking Malayalam
  • Spelling Bee
  • Story Writing English

Day 2 (Saturday, April 22, 2017)
Venue: Kilmer Middle School, VA

  • Carnatic Music
  • Cinematic Dance Single
  • Cinematic Music
  • Fancy Dress
  • Fancy Dress - Cat 0
  • Let’s be CrafTee
  • Painting Water Color
  • Pencil Sketching
  • Poetry Recitation Malayalam
  • Poetry Writing English
  • Public speaking English
  • Spelling Bee (Finals)
  • The Great Debate Competition (Group)

Day 3 (Saturday, May 06, 2017)
Venue: Stuart High School, VA

  • App Champ (Group)
  • App Champ (Group)
  • Cinematic Dance (Group)
  • Classical Dance (Group)
  • Dubsmash (Group)
  • Scienstein (Group)
  • The Reel Deal
  • What's Cooking (Group)
  • What's Cooking (Group)